Dlaczego brak efektu?

Zabiegi medycyny estetycznej cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Wraz ze wzrostem ich liczby pojawia się coraz więcej informacji o powikłaniach, niezadowoleniu z efektów terapii estetycznych. Choć wynika to z praw statystyki, przyczyn jest dużo więcej. Mówi o nich dr Piotr Niedziałkowski.

 

Część pacjentów zgłasza brak lub zbyt krótkotrwałe efekty, czy też nadkorekcję, deformację, u innych występują reakcje alergiczne, przewlekłe obrzęki, poparzenia, blizny, zakażenia, ziarniniaki lub trudno gojące się ropnie. Opisywane są również przypadki zatorowości tętniczej lub żylnej z następową utratą wzroku lub nekrolizą skóry.

Kiedy pojawia się problem, najczęściej słyszymy odpowiedź: tak zareagował organizm, to jest alergia, jakieś problemy autoimmunologiczne, o których nie wiedziano, organizm szybciej rozkłada produkt itp. Często pacjent zostaje pozostawiony sam sobie.

Poprawa urody czy problemy zdrowotne?

Celem zabiegu estetycznego jest zawsze poprawa wyglądu. Należy o tym pamiętać decydując się na zaproponowaną terapię. Większość pacjentów wierzy, że możliwość powikłań ich nie dotyczy. Nic bardziej mylnego…

Bez pytania i większego zainteresowania podpisują dokumenty, zgadzają się na wykonywane „w biegu” zabiegi, kierują się niską ceną oraz promocjami, uczestniczą, jako modele, w szkoleniach, gdzie zabiegi wykonywane są w sposób „hurtowy”. Nie wspomnę już o braku zainteresowania tym, kto wykonuje zabieg. Zawsze zastanawia mnie ten fenomen zachowania większości pacjentów medycyny estetycznej.

Mając na uwadze dobro pacjentów i wysoką jakość usług w medycynie estetycznej uważam, że wyedukowany pacjent może zmienić rynek medycyny estetycznej na lepsze, dlatego postaram się przedstawić kilka ważnych czynników, które należy ocenić podczas korzystania z zabiegów medycyny estetycznej. Brak spełnienia chociażby jednego może prowadzić do braku efektu lub ciężkich powikłań. Zazwyczaj pacjenci dowiadują się o tym po czasie, kiedy pojawi się problem. Niestety brak świadomości i łatwowierność mają swoją cenę.

Odpowiednie wykształcenie

Lekarz powinien przedstawić pacjentowi swoje kwalifikacje, czyli prawo wykonywania zawodu i/lub dyplom ukończenia szkoły z zakresu medycyny estetycznej. Zaświadczenia ukończenia pojedynczych kursów nie są podstawą do bezgranicznego zaufania. Taki dyplom może wystawić każdy każdemu. Należy przedstawiać dokumenty potwierdzone przez Uczelnie lub Stowarzyszenia.

Pomimo, że medycyna estetyczna kojarzona bywa ze specjalnością dermatologa, tak naprawdę nie ma swojej specjalizacji, a lekarzem medycyny estetycznej może zostać dokształcający się w tej dziedzinie lekarz każdej innej specjalności.

Medycyna estetyczna obejmuje procedury, których stosowanie jest prawnie dopuszczalne wyłącznie przez lekarzy posiadających prawo wykonywania zawodu. Zakres kompetencji lekarza medycyny estetycznej oraz zaawansowania zabiegów z tej dziedziny lokują się między kosmetologią a chirurgią plastyczną. Wiedza medyczna jest niezbędna do odpowiedniej kwalifikacji do zabiegu i możliwości przewidywania zagrożeń.

Odpowiedzialność za zabieg

Za całokształt zabiegu odpowiada lekarz zlecający. Osobiście jestem przeciwnikiem przekazywania realizacji zabiegów osobom trzecim, w szczególności osobom niemedycznym, np. kosmetologom. Odważny lekarz i odważny pacjent…

Doświadczenie zawodowe

Doświadczenie zawodowe jest gwarantem bezpieczeństwa i wiedzy medycznej. Warto prześledzić karierę medyczną lekarza, który będzie wykonywał zabieg. Lekarz zdobywa doświadczenie podczas leczenia pacjentów lub przez regularne wykonywanie zabiegów medycyny estetycznej. Pamiętajmy, że medycyna uczy pokory, a tą nabywa się wraz z latami praktyki. Dobrze, żeby lekarz posiadał specjalizację.

Czas wizyty

Na czas wizyty składa się wywiad lekarski, analiza badań i przyjmowanych leków, przedstawienie proponowanej terapii, omówienie zabiegu i postępowania po zabiegu, uzupełnienie dokumentacji medycznej, wykonanie dokumentacji fotograficznej oraz wykonanie zabiegu.

Według mnie pierwsza wizyta powinna trwać minimum godzinę, zaś kolejne minimum 30 minut, w zależności od rodzaju zabiegu. Pacjent estetyczny powinien być prowadzony, podobnie jak pacjent chory, przez jednego lekarza. Im krótsza wizyta tym spotkanie pacjent – lekarz nabiera bardziej charakteru biznesowego niż medyczno-estetycznego.

Prawidłowa diagnoza

Pacjent zgłasza się do lekarza medycyny estetycznej z określonym problemem estetycznym. Bezpieczne i skuteczne wykonanie zabiegu zależy od przyczyn powstania problemu, anatomii, stanu zdrowia, zastosowanej techniki, wiedzy medycznej i smaku estetycznego. Diagnoza i wybór terapii powinny zawsze leżeć po stronie lekarza, który odpowiada za całokształt efektu. Pacjent przychodzi z problemem, lekarz dobiera rozwiązanie. Zamiana ról często kończy się problemem obu stron.

Sprawdzone techniki

W medycynie estetycznej określona procedura może być wykonana wieloma technikami. Wszystko zależy od doświadczenia operatora oraz wiedzy na temat stosowanego urządzenia lub materiału. Pacjent powinien być wcześniej poinformowany o technice zabiegu.

Przed niektórymi zabiegami laserowymi należy wykonać próbę, a parametry na jakich pracuje lekarz powinny być w granicach określonych przez producenta. Lekarz zobowiązany jest również wcześniej poinformować o przekroczeniu parametrów zabiegowych lub o zastosowaniu materiałów niezgodnie z ich wskazaniami przez producenta. To wszystko powinno być opisane w historii choroby.


Dr Piotr Niedzialkowski   dr n. med. Piotr Niedziałkowski
   Specjalista chorób wewnętrznych i alergologii,
   dyplomowany lekarz medycyny estetycznej, 
   Prezes Polskiego Towarzystwa 
Lekarzy 
   Medycyny Estetycznej "POLME"
   www.polme.pl

Najnowsze informacje

O zagrożeniach związanych z rozwojem rynku usług urodowych i akcji „Nie płać zdrowiem za urodę” z Jarosławem Pinkasem, G...

Gwałtowny wzrost liczby gabinetów medycyny estetycznej i salonów kosmetycznych zwiększa ryzyko natrafienia na usługi nie...

Rośnie zainteresowanie Polaków zabiegami medycyny estetycznej z użyciem kwasu hialuronowego oraz botoksu. Obecnie korzys...

Okolica oka ma szczególne znaczenie dla wyglądu twarzy. Powieki górne postrzega się na tle brwi, czoła i skroni, a powie...

Rozmowa z dr Iwoną Radziejewską-Chomą, właścicielką Saska Clinic w Warszawie.

Kim jesteśmy?

Program Bezpieczna Klinika jest ogólnopolską kampanią społeczną na rzecz bezpieczeństwa zabiegów z zakresu medycyny estetycznej. Świadome korzystanie z dobrodziejstw medycyny estetycznej i bezpieczeństwo zabiegów to wyzwanie dla wszystkich – zarówno pacjentów, jak i lekarzy.
Misją Programu jest promowanie wiedzy na temat możliwości, przebiegu i skutków zabiegów medycyny estetycznej oraz placówek świadczących takie zabiegi na najwyższym dostępnym poziomie.

Newsletter