Potrzebny jest rozsądek

O tym gdzie leży granica między medycyną a kosmetologią mówi dr Andrzej Ignaciuk,lekarz medycyny estetycznej, prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Aging.

 

Odpowiedź na pytanie, które zabiegi powinny być wykonywane wyłącznie przez lekarzy, jest trudna i łatwa zarazem. Tam, gdzie konieczne jest postawienie diagnozy oraz gdzie trzeba wybrać odpowiednią metodę terapeutyczną, co oznacza wybór leku i ewentualnych urządzeń, gdzie mogą wystąpić powikłania i z tymi powikłaniami trzeba sobie radzić - wszędzie tam potrzebny jest lekarz. Ponadto pamiętajmy, że wiele problemów natury estetycznej jest efektem patologii czy chorób rozwijających się w organizmie - kto to zdiagnozuje, jeśli nie lekarz? Nie chodzi więc tylko o toksynę botulinową, która jest lekiem na receptę i której nieodpowiednia aplikacja może spowodować nawet śmierć, czy o zabiegi z użyciem igły przebijającej skórę. Pamiętajmy, że każde ukłucie, zwłaszcza w dużych ilościach (mezoterapia), w szczególnych okolicznościach może spowodować np. napad drgawkowy.

Zrobienie listy zabiegów wyłącznie lekarskich nie jest proste. Można powiedzieć, że to takie działania, które wiążą się z podawaniem leków, ze stosowaniem w postaci zastrzyków substancji niebędących lekami (i bardzo często niemających pozwolenia na podawanie ich w formie iniekcji!), czy z używaniem urządzeń w istotny i ewentualnie negatywny sposób wpływających na organizm. Argument, że ktoś nie leczy, tylko upiększa, jest moim zdaniem bez znaczenia, jeżeli jego działania mają istotny wpływ na zdrowie.

W pewnych okolicznościach niektóre zabiegi mogą przeprowadzać nie lekarze, ale wykwalifikowany personel, po pierwszej aplikacji przez lekarza i pod jego stałą kontrolą. Nie mam tu na myśli toksyny botulinowej, wypełniaczy czy mezoterapii, lecz niektóre peelingi i zabiegi z użyciem urządzeń (np. pewne typy lasera czy IPL). Być może kosmetolog mógłby być osobą, która po odpowiednim przeszkoleniu wykonuje takie działania pod okiem lekarza.

Jeśli chodzi o prawne aspekty tego zagadnienia, wydaje mi się, że poza pewnymi wyjątkami wymagającymi doprecyzowania, potrzebna jest przede wszystkim aplikacja prawa już istniejącego. Można zapewne dopracować pewne "paragrafy", ale i tak życie będzie szybsze niż prawnicy. Potrzebny jest zdrowy rozsądek, umiar i pokora wobec człowieka, który z jednej strony jest mocny, z drugiej kruchy.

Moim zdaniem byłoby słuszne powołanie mieszanej komisji lekarsko-kosmetologicznej, która opracowałaby wytyczne dla spraw nieoczywistych. Ale miałoby to sens, gdyby tak lekarze, jak i nielekarze podporządkowali się jej ustaleniom. Chciałbym podkreślić, że stanowisko PTMEiAA dotyczące wykonywania zabiegów medycznych o charakterze estetycznym przez nielekarzy zostało w pełni poparte przez Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej, z apelem do lekarzy, aby nie prowadzili szkoleń w tym zakresie przeznaczonych dla niemedyków.


1   dr Andrzej Ignaciuk 
   lekarz medycyny estetycznej,
   prezes Polskiego Towarzystwa
   Medycyny Estetycznej i Anti-Aging.

Najnowsze informacje

O zagrożeniach związanych z rozwojem rynku usług urodowych i akcji „Nie płać zdrowiem za urodę” z Jarosławem Pinkasem, G...

Gwałtowny wzrost liczby gabinetów medycyny estetycznej i salonów kosmetycznych zwiększa ryzyko natrafienia na usługi nie...

Rośnie zainteresowanie Polaków zabiegami medycyny estetycznej z użyciem kwasu hialuronowego oraz botoksu. Obecnie korzys...

Okolica oka ma szczególne znaczenie dla wyglądu twarzy. Powieki górne postrzega się na tle brwi, czoła i skroni, a powie...

Rozmowa z dr Iwoną Radziejewską-Chomą, właścicielką Saska Clinic w Warszawie.

Kim jesteśmy?

Program Bezpieczna Klinika jest ogólnopolską kampanią społeczną na rzecz bezpieczeństwa zabiegów z zakresu medycyny estetycznej. Świadome korzystanie z dobrodziejstw medycyny estetycznej i bezpieczeństwo zabiegów to wyzwanie dla wszystkich – zarówno pacjentów, jak i lekarzy.
Misją Programu jest promowanie wiedzy na temat możliwości, przebiegu i skutków zabiegów medycyny estetycznej oraz placówek świadczących takie zabiegi na najwyższym dostępnym poziomie.

Newsletter