Zabiegi z użyciem preparatów kwasu hialuronowego

Stanowisko Polskiego Towarzystwa Lekarzy Medycyny Estetycznej "POLME" w sprawie stosowania HIALURONIDAZY przez techników usług kosmetycznych i kosmetologów.

 

W związku z wykonywaniem zabiegów podawania preparatów kwasu hialuronowego przez techników usług kosmetycznych i kosmetologów, wzrasta niebezpieczeństwo zagrożenia zdrowia i życia osób korzystających z zabiegów medycyny estetycznej, wykonywanych przez osoby nieuprawnione. Związane jest ono z podawaniem HIALURONIDAZY.

Hialuronidaza stosowana jest w medycynie estetycznej w leczeniu powikłań wynikających z podawania kwasu hialuronowego (nadkorekcja, zator tętniczy lub żylny), gdyż ma zdolność jego degradacji (rozpuszczania).

Hialuronidaza znajduje się naturalnie w jadzie owadów błonkoskrzydłych (pszczół, os, szerszeni) i może być przyczyną wystąpienia reakcji alergicznych, ze wstrząsem anafilaktycznym włącznie. Enzym ten stanowi bowiem, obok fosfolipazy A2, jeden z dwóch głównych alergenów jadu pszczelego. Około połowa ludzi uczulonych na jad pszczeli posiada przeciwciała IgE przeciwko hialuronidazie. Ze względu na podobieństwo struktury hialuronidazy pszczoły i hialuronidazy osy, alergen ten jest główną przyczyną reakcji krzyżowych przeciwciał IgE skierowanych przeciwko jadom tych owadów. Oznacza to, że osoby uczulone na jad owadów błonkoskrzydłych mogą zareagować wstrząsem na podaną hialuronidazę.

Należy pamiętać, że degradacja kwasu hialuronowego przez hialuronidazę zwiększa również przepuszczalność tkanki łącznej i zmniejsza lepkość płynów ustrojowych, ułatwiając rozprzestrzenianie drobnoustrojów, toksyn i wstrzykniętych płynów, co może prowadzić do kolejnych powikłań.

Zastosowanie hialuronidazy jest koniecznością w leczeniu skutków ubocznych po wstrzyknięciu kwasu hialuronowego, jednego z najbardziej popularnych wypełniaczy zmarszczek. W przypadku zatoru kwasem hialuronowym, hialuronidaza musi zostać podana natychmiast, w pełnym zabezpieczeniu przeciwwstrząsowym.

Po podaniu hialuronidazy opisano możliwość wystąpienia działań niepożądanych takich jak: obrzęk w miejscu podania, rumień, niedociśnienie, drgawki, zawroty głowy, dreszcze, nudności, wymioty oraz ciężkie reakcje alergiczne do wstrząsu anafilaktycznego i zgonu włącznie. Dlatego hialuronidaza musi być podawana tylko przez odpowiednio przeszkolonych lekarzy, w zabezpieczeniu przeciwwstrząsowym.

Każde podanie kwasu hialuronowego może prowadzić do zatoru. Wynika to z praw statystyki, anomalii anatomicznych czy też złej techniki podania, dlatego zanim Pacjent zdecyduje się na zabieg w gabinecie kosmetycznym powinien zadać sobie pytanie, czy osoba która podaje kwas hialuronowy ma do tego uprawnienia i wiedzę w leczeniu stanów nagłych.

Mamy tylko jedno życie, a zabiegi medycyny estetycznej wykonujemy nie w celu jego ratowania lecz poprawy urody. Ich wykonywanie wiąże się jednak z pewnym ryzykiem. Brak szybkiego leczenia zatoru prowadzi do rozległej martwicy skóry twarzy, a podanie hialuronidazy, która jest w tym przypadku niezastąpiona, może prowadzić do wstrząsu.

Przy okazji przypominamy Pacjentom, że ani technik usług kosmetycznych, ani kosmetolog nie są zawodami medycznymi. Osoby te nie mają prawa zbierać informacji o zdrowiu Pacjenta, jak również o jego chorobach. Dlatego też nie mogą określić przeciwwskazań bezwzględnych do wykonania zabiegów estetycznych (takich jak choroby autoimmunologiczne, choroby zapalne w zakresie różnych układów, choroby skóry czy też alergie). Wiele przeciwwskazań tzw. względnych jest pozostawione do indywidualnej decyzji lekarza. Ponadto w zakładzie kosmetycznym nie obowiązuje tajemnica lekarska, gdyż ochrona informacji o stanie zdrowia obowiązuje wyłącznie lekarzy.

Tylko personel medyczny potrafi prowadzić poprawną reanimację i zna zasady stosowania leków znajdujących się w walizce reanimacyjnej. Znajomość powyższych zasad jest konieczna przy leczeniu wstrząsu po podaniu hialuronidazy (lub innych substancji np. koktajli do mezoterapii). W przeciwnym wypadku może wystąpić zgon Pacjenta.


W imieniu Zarządu "POLME" dr n. med. Piotr Niedziałkowski specjalista chorób wewnętrznych i alergologii, dyplomowany lekarz medycyny estetycznej, Prezes Polskiego Towarzystwa Lekarzy Medycyny Estetycznej "POLME"

Najnowsze informacje

O zagrożeniach związanych z rozwojem rynku usług urodowych i akcji „Nie płać zdrowiem za urodę” z Jarosławem Pinkasem, G...

Gwałtowny wzrost liczby gabinetów medycyny estetycznej i salonów kosmetycznych zwiększa ryzyko natrafienia na usługi nie...

Rośnie zainteresowanie Polaków zabiegami medycyny estetycznej z użyciem kwasu hialuronowego oraz botoksu. Obecnie korzys...

Okolica oka ma szczególne znaczenie dla wyglądu twarzy. Powieki górne postrzega się na tle brwi, czoła i skroni, a powie...

Rozmowa z dr Iwoną Radziejewską-Chomą, właścicielką Saska Clinic w Warszawie.

Kim jesteśmy?

Program Bezpieczna Klinika jest ogólnopolską kampanią społeczną na rzecz bezpieczeństwa zabiegów z zakresu medycyny estetycznej. Świadome korzystanie z dobrodziejstw medycyny estetycznej i bezpieczeństwo zabiegów to wyzwanie dla wszystkich – zarówno pacjentów, jak i lekarzy.
Misją Programu jest promowanie wiedzy na temat możliwości, przebiegu i skutków zabiegów medycyny estetycznej oraz placówek świadczących takie zabiegi na najwyższym dostępnym poziomie.

Newsletter