W ramach programu Bezpieczna Klinika promujemy podstawowe zasady bezpieczeństwa zabiegowego, miejsca, które warto polecać. Chcemy też ostrzegać przed nieprzemyślanymi zachowaniami, skutkami powikłań, a także nieetycznych zachowań na rynku.

Czy poprosilibyście przypadkowego znajomego, by wszczepił wam w ciało implant? A sąsiadkę, żeby napromieniowała was wysoką dawką energii? Nie? Dlaczego?

Rosnąca popularność i dostępność zabiegów estetycznych, w tym tych zaliczanych do medycyny estetycznej, powoduje, że coraz trudniej zorientować się, co jak działa i jakie niesie skutki. Wiele osób myśli, że wszycie pod skórę nici czy zniszczenie komórek własnego ciała to to samo, co pomalowanie paznokci. I że skutecznie i bezpiecznie może taki zabieg wykonać każda osoba, która zajmuje się poprawą wyglądu, upiększaniem ciała.

Od kilkunastu lat przyglądamy się rynkowi estetycznemu, rozmawiamy z lekarzami, kosmetologami, pacjentami. Choć trudno nie zachwycać się rozwojem możliwości powstrzymywania efektów starzenia, naprawiania defektów, a nawet poprawiania urody, zauważamy też rosnące zagubienie pacjentów. Co zrobić, by czuć się i wyglądać lepiej? Komu zaufać? Jak i o co pytać, by uzyskać satysfakcjonujące odpowiedzi?

Zapraszamy do wspólnej refleksji nad tym, jak decydując się na poprawę urody osiągnąć cel, a nie narazić się na poważne kłopoty.

Ogólnopolski Program Edukacyjny Bezpieczeństwa Zabiegów Medycyny Estetycznej

Program Bezpieczna Klinika jest ogólnopolską kampanią społeczną na rzecz bezpieczeństwa zabiegów z zakresu medycyny estetycznej. Wskazujemy, iż świadome korzystanie z dobrodziejstw medycyny estetycznej i bezpieczeństwo zabiegów to wyzwanie dla wszystkich – zarówno pacjentów, jak i lekarzy.

Misją Programu jest promowanie wiedzy na temat możliwości, przebiegu i skutków zabiegów medycyny estetycznej oraz placówek świadczących takie zabiegi na najwyższym dostępnym poziomie.
Podstawową platformą edukacyjną jest strona BezpiecznaKlinika.pl oraz media dołączające do Programu i publikujące merytoryczne treści. Będą one sukcesywnie udostępniane w prasie, radiu i telewizji, internecie i mediach społecznościowych, a także podczas konferencji, szkoleń i spotkań branżowych.

Program wspierany jest przez Ambasadorów – znane postaci angażujące się w promocję zdrowego stylu życia i odpowiedzialnego korzystania z medycyny estetycznej.

Na stronie BezpiecznaKlinika.pl znajduje się baza Klinik - Partnerów Programu. Placówki, które do niego przystąpiły są uznanymi klinikami i gabinetami medycyny estetycznej, które cechuje przestrzeganie najwyższych standardów i które zatrudniają doświadczonych specjalistów. Obecność kliniki w programie to znak, że kwestie staranności, troski o pacjenta i bezpieczeństwa zabiegowego są w w tej placówce priorytetem.

 

Bezpieczny zabieg   Bezpieczny pacjent

Zastanawialiście się kiedyś, co można powiedzieć o drugim człowieku jedynie na podstawie jego wyglądu? Że jest ładny, ma swój styl? A podjęlibyście się ocenić stan jego zdrowia? Nie?

Dlatego wizyta u lekarza medycyny estetycznej powinna zacząć się od rozmowy na temat naszych oczekiwań, omówienia wybranego problemu, dostosowania terapii - jej przebiegu, realnych efektów i możliwych działań niepożądanych. Dobrze byłoby także ustalić od razu koszty. Potem lekarz powinien przeprowadzić szczegółowy wywiad medyczny i - jeśli trzeba - zlecić dodatkowe badania.

Tylko dokładne poznanie pacjenta jest gwarancją udanej terapii! Nie chodzi tu przecież o skrócenie włosów czy pomalowanie paznokci!

Bezpieczna klinika   Bezpieczny pacjent

Zabiegi medycyny estetycznej wykonywane są na życzenie pacjenta. W wielu przypadkach nie wiążą się z poprawą stanu zdrowia, czy usunięciem poważnych zagrożeń. Poddajemy się im dobrowolnie. I płacimy za nie. Dlatego, decydując o wyborze miejsca wykonania zabiegu i osoby, której zaufamy, powinniśmy przemyśleć kilka ważnych spraw.
Poniższy Dekalog Pacjenta zwraca uwagę na te zagadnienia, od których zależą nie tylko efekty estetyczne, ale też nasze zdrowie i bezpieczeństwo.

 

Dekalog Pacjenta Medycyny Estetycznej

  1. Korzystaj z zabiegów medycyny estetycznej wykonywanych wyłącznie przez wykwalifikowanego w tym zakresie lekarza. Masz prawo zapytać o jego kompetencje i doświadczenie. A także o jakość i działanie preparatów oraz urządzeń, które wykorzystuje.
  2. W trakcie pierwszej wizyty (wywiadu lekarskiego) nie ukrywaj stanu swego zdrowia: przebytych chorób, przyjmowanych leków, wcześniejszych zabiegów estetycznych. W razie potrzeby wykonaj zlecone badania.
  3. Przedstaw swoje oczekiwania i poproś lekarza by omówił propozycje zabiegowe. Zapytaj o możliwe zagrożenia i powikłania. Jeśli lekarz zajmuje się także medycyną przeciwstarzeniową (anti-aging) poproś o stworzenie długoterminowego planu rewitalizacji skóry i poprawy stanu zdrowia.
  4. Przed zabiegiem upewnij się jaki będzie koszt terapii i czy otrzymasz rachunek za wizytę. Podchodź rozsądnie do okazyjnych zabiegów i rabatów, wiedząc, że twoje bezpieczeństwo zależy także od jakości preparatów i sprzętu.
  5. Bądź świadomy zapisów i konsekwencji podpisywanej przez siebie Zgody na Wykonanie Zabiegu.
  6. Poproś o przedstawienie przebiegu zabiegu i jego konsekwencji. Możesz też poprosić o pokazanie certyfikatu urządzenia lub preparatu, którym będzie on wykonywany.
  7. Zwróć uwagę na warunki wykonania zabiegu – stan sanitarny gabinetu i jego wyposażenie. Nigdy nie gódź się na zabieg w przypadkowym, nie przystosowanym do tego miejscu.
  8. Miej świadomość, że na efekty terapii z reguły trzeba poczekać. Nie przerywaj zabiegów, które należy wykonać w serii. Dokładnie stosuj się do zaleceń pozabiegowych.
  9. Upewnij się, że po zabiegu, w razie wątpliwości czy niepożądanych efektów, będziesz mieć łatwy kontakt z lekarzem, a w przypadku powikłań uzyskasz niezbędną pomoc.
  10. Nigdy nie wykonuj w jednym czasie różnych zabiegów u kilku lekarzy, nie informując ich o tym. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz poprosić o wydanie swojej dokumentacji medycznej, którą powinieneś okazać przy kolejnych zabiegach.

 

Bezpieczna klinika   Bezpieczny zabieg

Kim jesteśmy?

Program Bezpieczna Klinika jest ogólnopolską kampanią społeczną na rzecz bezpieczeństwa zabiegów z zakresu medycyny estetycznej. Świadome korzystanie z dobrodziejstw medycyny estetycznej i bezpieczeństwo zabiegów to wyzwanie dla wszystkich – zarówno pacjentów, jak i lekarzy.
Misją Programu jest promowanie wiedzy na temat możliwości, przebiegu i skutków zabiegów medycyny estetycznej oraz placówek świadczących takie zabiegi na najwyższym dostępnym poziomie.

Newsletter